Skip to main content

Sami Pajari ja Marko Salminen starttaavat MM-sarjan toiseen Etelä-Amerikan osakilpailuun Chilessä. Järjestyksessään osakilpailu on jo kauden yhdestoista osakilpailu, joten kausi alkaa vääjäämättä kääntyä loppusuoralle. Edellinen osakilpailu ajettiin toissa viikonloppuna Paraguayssa, nyt on siirrytty Argentiinan, sekä Andien yli lounaaseen, maanteitse noin 2500 kilometrin päähän Tyynen Valtameren äärelle Concepcióniin. 

Chilen tiestöä on vertailtu jossain määrin Suomen tiestöön, mutta myös takavuosien Uusi-Seelanti tai Wales voisivat sopia tiestöä kuvailemaan. Erikoiskokeiden osalta muutoksia viime vuoteen ei juurikaan ole, vaan reitti on täsmälleen sama. 

Sumun ja sateen uhkaa on aina olemassa meren ja vuoriston välisellä alueella, viime vuonna auringonpaisteen lisäksi saatiinkin kattaus aivan kaikkea. Valtaosin reitti kulkee alle 600 metrin korkeudella merenpinnasta, korkeuseroja on kaikkineen enemmän kuin edellisessä osakilpailussa Paraguayssa. 

Jos tiestö on kuivaa, on ensimmäisenä lähtevillä tiedossa aurattavaa, kosteammalla kelillä olosuhde tasoittuu siltä osin. Aiempina vuosina kilpailussa on jonkin verran ollut puheita rengaskulumasta ja nyt kun rengasvalmistaja on tälle kaudelle vaihtunut, onkin mielenkiintoista nähdä kuka kulumaa onnistuu hallitsemaan parhaiten.

Tiestö kaikkineen on pääosin hyväkuntoista ja suomalaisille luonteeltaan kotoisaa, mutkissa on monin paikoin myös doseerausta sisämutkassa. Mantereelle tyypillisesti rallifanit ovat sangen innokkaita, se yhdistettynä kotoisaan tiestöön lienee yksi iso syy siihen miksi esimerkiksi Sami Pajari on kilpailusta aina pitänyt.

– Viime vuodelta minulla onkin täältä jo täältä kokemusta Rally1-autolla ja tykkäsin silloinkin kovasti kisasta. Emme olleet silloin kovinkaan kaukana johtopaikasta avauspäivän jälkeen (+12 sek./sijoitus 4.), sen jälkeen olosuhteet muuttuivat haastavammaksi ja uudessa olosuhteessa olikin opeteltavaa. Tiet ovat monin paikoin melko samanlaisia kuin Suomessa, fiilis ja suorituskyky on viime kisoissa ollut hyvällä tasolla ja sitä pyrimme jatkamaan Chilessäkin.

Kilpailun aikataulu on varsin perinteinen, torstai-aamuna paikallista aikaa ajetaan shakedown ja illalla on seremoniallinen lähtö. 

Perjantaina kolme erikoiskoetta rallataan kahteen kertaan ja ajettavaa on vajaat 113 kilometriä. Perjantain reitti kulkee sisämaassa ns. keskilaakson maisemissa, lauantain ja sunnuntain reitti puolestaan kulkee rannikkovuoristossa, mutta korkeustasolla pysytään siis pääasiassa alle 600 metrin korkeudessa.

Lauantain kolme kahdesti ajettavaa erikoiskoetta kerryttävät trippimittariin reilun 139 kilometrin verran ja mukana on myös kilpailun pisin 28,3-kilometrinen Maria las Cruses. 

Sunnuntaina on jäljellä vielä 54,8 kilpailukilometriä, muodostuen kahdesta kahdesti ajettavasta erikoiskokeeesta. Eurooppalaisille rallikatsojille kilpailun aikataulu on iltapainotteinen, Chilessä kello on 6 tuntia Helsingin aikaa perässä, joten ajopäivät käynnistyvät iltapäivällä, jatkuen myöhäiseen iltaan asti.

Kuva: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool